Winners

 

2017-18 Winter Games Winners

Pepper
Winter Pepper – Leamington
Gold – Mona Martineau, Isabelle Webster
Silver – Gloria Mallen, Denise Stinson
Bronze – Linda Quimby, Daisy Quimby (97 yrs old)

Winter Pepper – Windsor
Gold – Chris Renaud, Mike Chickan
Silver – Art Barnett, Paul Wilson
Bronze – Carolynn Stewart, Eileen Gillian

Volleyball
Volleyball – 65+ Women
Gold – Linda Bourdeau (Captain), Pat McWha, Cindy Nedin, Sharon Leckie, Lynn Pinciuc, Jan Gillis, Marg Holman
Silver – Sharon Helkie (Captain), Phyllis MacDonald, Cisco Maden, Chi Chi Girard, Anne Tulett, Barb Stevenson, Marilyn Cope
Bronze – Maggie Miall (Captain), Diana Ardley, Sharron Fluke, Wendy Krestick, Adele Bezaire, Fran Rauth, Eva Damphousse

Volleyball – 65+ Co-ed

Gold – Linda Bourdeau (Captain), Pat McWha, Lynn Pinciuc, Bernie McGraw, Roger Damphousse, Sharon Leckie, Tom Goebel
Silver – Maggie Miall (Captain), Sharron Fluke, Diana Ardley, Wendy Krestick, Dave Fluke, Ken Moore, Bob Rumble
Bronze – Cisco Maden (Captain), Phyllis MacDonald, Chi Chi Girard, Lynn Santarossa, Tom Bois, Nick Spoiala, Peter Paese

Volleyball – 55 +Women

Gold – Marg Holman (Captain), Janine Robinson, Mardi Balzer, Wendy Jackson Sabo, Christina Harden, Trish Schroeder
Silver – Patty Mulveney (Captain), Cathy Nelson, Joni Ouellette, Max Chretien, Cheryl Rutgers, Mel Tourigny
Bronze – Carol Malewicz (Captain), Sharon Luciw, Estelle Ryan, Chery Cross-Leal, Pam Smith-McBride,

Volleyball – 55+ Coed

Gold – Barry McBride (Captain), Pam McBride, Sharon Luciw, Tom Rogers, Patty Mulveney, Steve Burton, Cary Lamoure
Silver – Bob Taylor (Captain), Janine Robinson, Cheryl Cross-Leal, Paul Hager, Barb Sanders, Joe Ratushny
Bronze – Carol Malewicz (Captain), Cheryl Rutgers, Mardi Balzer, Bob MacIsaac, Kerry Marshall, Greg Morrow, Colin James

Volleyball – 55+ Men

Gold – Barry McBride (Captain), Tom Rogers, Cary Lamoure, Bob Rumble, Steve Burton, Joe Ratushny, Bob Taylor
Silver – Colin James (Captain), Bruce Puffer, Kerry Marshall, Dave LaMarsh, Art Dube,
Bronze – ( the only 65+ Men’s Team) – Greg Morrow (Captain), Roger Damphousse, Brian Masson, Paul Hager, Dave Cope, Ken Moore, Tom Goebel

Badminton

Badminton – Ladies Doubles 55+
Gold – Nancy Loeffler-Caro, Sallie Ford
Silver – Patti Field, Ann Tanner
Bronze – Marion Keith, Suzanne Beauchamp Marion

Badminton – Men’s Doubles 55+
Gold – Robert Taylor, John Degadt
Badminton – Mixed Doubles 55+
Gold – Nancy Loeffler-Caro, John Degadt

Badminton – Ladies 65+
Gold – Diana Ahmed, Mary Lou Taylor
Badminton – Mixed Doubles 65+
Gold – Diana Ahmed, Robert Taylor

Euchre – Windsor

Gold – Carol Rivait, Darlene Kreitzer
Silver – Bud Morrell, Ray Girard
Bronze – Barbara Sanders, Jan Adams

5 Pin Bowling

Gold – Julie Leadbetter, Jeanie Kriegel, Sue White, Jane Whelpton, Jules Santarossa
Silver – Pat Jepson, Diane Miller, Gord Miller, Lynn Santarossa, Trudy Smith
Bronze – Shirley Jinkerson, Bernice Sawyer, Art Barnett, Fern LaChance, Peter Lisinski

Curling

Gold – Cal Little, Terri Hooft, Ed Hooft, Karen Westrop
Silver – Frank Willoughby, Debbie Willoughby, Wayne Quinn, Carol Quinn
Bronze – Dave Moncur, Cathy Moncur, Mark Morrison, Lynne Morrison

Euchre – Leamington

Gold – Blanche Gagnier, Solange Dewaele
Silver – Denise Stinson, Gloria Mallen
Bronze – Anna Marcovecchio, Bonnie Monminie

Southwest Regional Winners – Sarnia 2017



Lawn Bowling Doubles –  Gold –  Beryl Henly and Martin Henly

Walking 3km Men- Gold –  Adrian Yates

Darts Men – Gold –  Dan Homick and Ed Dickson

Darts Mixed – Gold – Lynne Pinciuc and Ken Winik

Golf  Men’s 55+ – Silver – Jeff George

Pickleball Mixed 55+ – Gold – Wendy Jackson and Bob Butnari

Pickleball Mixed 65+ – Silver – Wendy Pretty and Paul Dennis

Pickleball Men’s 55+ – Gold –  Rene J. Beaule and Terry Morais

Pickleball Men’s 65+ – Gold – Victor Piccolo and Dave Smythe
Pickleball Men’s 65+ – Silver – John Vicek and Rick Cappus

Pickleball Women’s 55+ – Gold – Malinda Hebert and Christine Harden

Pickleball Women’s 65+ – Gold – Jeanette Quenneville and Margaret Little

Tennis  Men’s – Silver – Ned Giuliani and Gabriel Telegdy

Tennis Women’s – Silver – Susan Bell and Monica Bell

5-Pin Bowling – Men’s Singles – Bronze – Jules Santarossa

5-Pin Bowling – Women’s Singles – Silver –  Diane Millar

5-Pin Bowling – Women’s Singles – Bronze – Trudy Smith

8-Ball – Gold – Garry Warren

2017 Summer Games Winners



Euchre – Windsor
Gold – Richard Joanis, Debbie Beckett
Silver – Budd Morrell, Ray Girard
Bronze – Daisy Quimby, Theresa Quimby

Euchre – Leamington and Overall Winners
Gold -Don Gage, Anna Marcovecchio
Silver – Gloria Mallen, Yvonne Amlin
Bronze – Carolyn Campbell, Wilma MacVicar

Pepper – Leamington
Gold – Yvonne Amlin and Gloria Mallen
Silver – Caroline Campbell and Wilma MacVicar
Bronze – Anna Marcovecchio and Chris Renaud

Pepper – Belle River
Gold – Therese Lindsey, Sylvia Crozier
Silver – Paul Wilson, Art Barnett
Bronze – Joyce Dupuis, Beatrice Roy

Pepper – Overall Winners
Gold – Therese Lindsey, Sylvia Crozier (Belle River)
Silver – Yvonne Amlin, Gloria Mallen (Leamington)
Bronze – Paul Wilson, Art Barnett (Belle River)

Cribbage – LaSalle
Gold – Claudette Beneteau, William Beneteau
Silver – JoAnne Drouillard, Gary Marshall
Bronze – Theresa Quimby, Laurie Meloche

Contract Bridge
Gold – Al Morrison, Pauline Mikolash

Darts – Men
Gold – Ed Dickson, Dan Homick
Silver – Ken Dault, Brian Crockett
Bronze – Nelson Dufour, Chris Renaud

Darts – Women
Gold – Yvette Montague, Therese Vachon

Darts – Mixed
Gold – Ken Winik, Lynne Pincuic
Silver – Matt Campbell, Julie Leadbetter
Bronze – Paulette Kupnicki, Ken Steele

Shuffleboard
Gold – Henry Armstrong, Gerald Wylie
Silver – Bud Morrel, Claudette Gauthier
Bronze – Chris Renaud, Art Barnett

Snooker
Gold – Garry Warren
Silver – Al Jarvis
Bronze – Doug Lauzon

8 Ball – Women
Gold – June Hamilton
Silver – Barb Rideout

8 Ball – Men
Gold – Al Jarvis
Silver – Garry Warren
Bronze – Dan Nix

Par 3 Golf – Men 55-64
Gold – Neil Gills
Silver – Cal Little
Bronze – Ken Winik

Par 3 Golf – Men 65 -74
Gold – Frank Tellier
Silver – Vic Piccolo
Bronze – Dan Nix

Par 3 Golf – Men 75+
Gold – Chuck Beedle
Silver – Blaise Gillis

Par 3 Golf – Women 55-64
Gold – Jane Horne
Silver – Pat Hughes
Bronze – Pat Tellier

Par 3 Golf – Women 65-74
Gold – Lynne Pincuic
Silver – Connie Buliga
Bronze – Bonnie Monminie

Par 3 Golf – Women 75+
Gold – Mary Ann Almasi
Silver – Sharon Leckie
Bronze – Jean Dzvirka

Duplicate Bridge
Gold – Ross Macintosh, Bill Chaplin
Silver – Marie Ellwood, Vi Major
Bronze – Roy Faccer, Wanda Faccer

Prediction Walk – 1.5 km Women’s
Gold – Claire Kenno
Silver – Wanda Faccer
Bronze – Karen Cianfarani

Prediction Walk – 1.5kmMen’s
Gold – Adrian Yates
Silver – Anthony Cianfarani
Bronze – Blake Gifford

Prediction Walk – 3 km Women’s
Gold – Karen Cianfarani
Silver – Paulette Kupnicki
Bronze – Claire Kenno

Prediction Walk – Men’s 3 km
Gold – Adrian Yates
Silver – Tony Cianfarani
Bronze – Blake Gifford

9 Hole Golf – Men 55-64
Gold – Dan Nix
Silver – Cal Little
Bronze – Frank Tellier

9 Hole Golf – Men 65-74
Gold – Tim Kettlewell
Silver – Lynwood Riviat
Bronze – Neil Gillis

9 Hole Golf – Men 75+
Gold – Chuck Beedle
Silver – Fern St. Pierre
Bronze – Morley Leckie

9 Hole Golf – Women 55-64
Gold – Jane Horne
Silver – Patty Minalo
Bronze – Pat Tellier

9 Hole Golf – Women 65-74
Gold – Paula Hamilton
Silver – Connie Buliga
Bronze – Jennifer Chadsey

9 Hole Golf – Women 75+
Gold – Sharon Leckie
Silver – Betty Weepers
Bronze – Jean Dzvirka

18 Hole Golf – Men 55-64
Gold – Ken Winik
Silver – Jeff George
Bronze – Dan O’Connor

18 Hole Golf – Men 65-74
Gold – Dan Nix
Silver – Aldo  Zanuttini
Bronze – Rick Dominato

18 Hole Golf – Men 75+
Gold – Mike Wright
Silver – Chuck Beedle
Bronze – Roger Damore

18 Hole Golf – Women 55-64
Gold – Pat Tellier

18 Hole Golf – Women 65-74
Gold – Lynne Pincuic
Silver – Connie Buliga
Bronze – Fran Rauth

18 Hole Golf – Women 75+
Gold – Bev Brown
Silver – Mary Ann Almasi
Bronze – Bev Dishman

Tennis – Men’s 55+
Gold – Kiran Kekre, David Moon

Tennis – Men’s 65+ and 75+
Gold – Ned Giuliani, Gabe Teledgy
Silver – Ken Grondin, Ron Polsky
Bronze – Ray Gould, Andy Garlatti

Tennis – Women’s 65+
Gold – Marina McCarthy, Charlene Moscardelli
Silver – Susan Bell, Monica Erel
Bronze – Barbara Newton, Judith Simons

Lawn Bowling – Mixed Trebles
Gold – Terry Fergusson (Skip), Ted Merritt, Louise Vitale
Silver – Neil Stewart (Skip), Jean Stuhlmueller, Dave Austen
Bronze – Anja McKenzie (Skip), Debbie Beckett, Robert Garrod

Lawn Bowling – Mixed Doubles
Gold – Martin Henly (Skip), Beryl Henly

Pickleball – Women’s 55+
Gold – Jill Jackson Jakob, Malinda Hebert
Silver – Jo-Anne Neilson, Marie Proulx
Bronze – Pat Dupuis, Pat Tellier

Pickleball – Men’s 55+
Gold – Rene Beaule, Terry Morais
Silver – Bruce Cook, John McKenzie
Bronze – Peter Sepetanc, Tim McDuff

Pickleball – Mixed Doubles 55+
Gold – Bob Butnari, Wendy Jackson Sabo
Silver – Diane Sepetanc, Fernando Avila
Bronze – John Harden, Christina Harden
Pickleball – Women’s 65+
Gold – Margaret Little, Jean Quenneville
Silver – Sharon Getty, Linda Bourdeau

Pickleball – Men’s 65+
Gold – Dave Smyth, Victor Piccolo
Silver – John Vlcek, Rick Chappus
Bronze – Terry Cassidy, Rob Garrioch

Pickleball – Mixed 65+
Gold – Wendy Pretty, Bob Veteri
Silver – Virginia Djelebian, Steve Djelebian
Bronze – Sharon Andersen,Adrain Yates

Pickleball – Mixed 75+
Gold – Phyllis Elliott, Russ French
Silver – Mike Wright, Karen Cianfarani
Bronze – Sandi Gifford, Blake Gifford

Pickleball – Majors
Gold – Mayor Nelson Santos
Silver – Mayor Tom Bain
Bronze – Mayor Gary McNamara
Pickell – Mayor Ron McDermott

 

-30-

202888 visitors